10.11.2013
Po stopách básníka Bohuslava Reynka
Krásná říjnová neděle byla tím pravým dnem pro návštěvu Petrkova, vesničky poblíž Havlíčkova Brodu, kde prožil svůj život básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek. Z havlíčkobrodského nádraží je to kousek na Havlíčkovo náměstí, kde se kromě ulic kříží i turistické trasy a odkud začíná naučná stezka Bohuslava Reynka po zelené značce.
Dveře děkanského kostela v Havlíčkově Brodě
Bohuslav Reynek – básník, grafik a překladatel (1892 - 1971) – se narodil v Petrkově na zámečku v rodině statkáře. Již za středoškolských studií se zajímal o literaturu a výtvarné umění. První sbírka básní Žízně byla vydána v r. 1921. Překládal poezii z francouzštiny a němčiny. R. 1923 přeložil prvotinu francouzské básnířky Suzanne Renaud a posléze se s ní seznámil a v r. 1926 oženil. Až do roku 1936 žil i s rodinou střídavě ve Francii a Petrkově. Po roce 1936 již zůstal natrvalo v Petrkově.
Bohuslav Reynek
Kdo přechází po zápraží,
čí kroky šeptají v duši,
čí blízkost samota tuší,
kdo vchází, koho se táži?
Nikoho nevidím. Kročeje skryté
slyšet je stále a vůně se vkrádá
v chrupotu blízkého stáda.
Kde je? Kdo o něm víte?
Kdo vrátil se na zápraží,
čí touha pod okny dýchá?
Vůně neb úsměv ticha?
Není tu nikdo. Káva se praží.
Zátiší u zámečku v Petrkově a báseň B. Reynka
Kromě překladů a vlastní básnické tvorby se věnoval kresbě a malbě, postupně převažovala tvorba grafiky převážně technikou suché jehly a leptu. V básnické i výtvarné tvorbě se objevují motivy z jeho okolí, rodného kraje a biblické a křesťanské motivy. Byl autorem skromným, neokázalým a velmi duchovně založeným. Z vydaných básnických sbírek jmenujme – Rybí šupiny, Smutek země, Setba samot, Sníh na zápraží, Odlet vlaštovek, ke grafickým dílům patří cykly Pašijový, Job, Don Quijote a další.
Zákoutí rybníka Žabince
Naučná stezka Bohuslava Reynka začíná u Děkanského kostela na náměstí v Havlíčkově Brodě, sem chodíval básník na mše a z Petrkova vycházel ráno o 5. hodině. Naše putování brzy opouští Havlíčkův Brod a z velké části vede kolem potoka Žabince, na kterém je i pěkný rybník stejného názvu, hojně obývaný rybáři a vodním ptactvem. Procházka do Petrkova je dlouhá 5 km a vede nenáročným terénem. V podzimním čase nabídla řadu fotografických motivů oděných do podzimních barev.
Cesta Petrkovem k zámečku
Zámeček Bohuslava Reynka
Samotným Petrkovem vede cesta do kopce okolo několika rybníčků až k zámečku, kde básník žil a kde nyní žijí jeho synové. Cesta vede ještě kousek dál kolem starých lázní (již zrušených) až do vesničky Sv. Kříž, kde básník chodil do základní školy. Zde je možné se vrátit do Havlíčkova Brodu po silnici, ale fotograf krajinář se raději vrací zpět stejnou trasou, která vede přírodou a stejné motivy se objeví v jiném odpoledním světle:-)). Naučná stezka má 5 zastavení doplněných informačními tabulemi s informacemi o Reynkovi a ukázkami z jeho tvorby a též tvorby jeho manželky a synů.
Podzimní okénko
Na závěr celé procházky a před návratem na nádraží lze doporučit příjemné posezení v kavárně Vysočina v prvním patře nad knihkupectvím na Havlíčkově náměstí a doplnit kalorie zákuskem a kafíčkem.
design linadevitka.cz
foto do interiéru, blog, fotokurzy - vitkloucek@seznam.cz