líná devítka

19.7.2013

V hledáčku fotografa - David duChemin

Nadčasová knížka, v níž je minimum o fotografické technice, ale maximum o tom, jak prostřednictvím fotografie vyjádřit své myšlenky, vize a svůj pohled na svět. Kniha má podtitulek Jak na fotografie s příběhem a vyšla už v roce 2010. Já si ji půjčil v naší kolínské knihovně až nyní (červen 2013), ale jak říkám je nadčasová.

Autor David duChemin cestuje po celém světě a zaměřuje se zejména na humanitární projekty. Tématem jeho fotografií jsou především lidé v různých částech světa, lidé rozličných kultur a názorů, ale s podobnými touhami.

Dle autora je fotografování hlavně uměním redukce, tzn. zahrnutí všech důležitých prvků do kompozice a odstranění všech ostatních, tak abychom vyprávěli příběh, který vyprávět chceme. Už renesanční tvůrce Michalangelo na dotaz jak postupuje při tvorbě soch, odpověděl: „Vezmu kus mramoru a postupně odstraňuji vše, co nemá být součástí sochy, dokud nezůstane jen socha samotná. Zjednodušené, ale trefné. Vždyť k největším chybám začínajících fotografů patří, že toho mají na fotografiích příliš mnoho a hlavní objekt fotografie se ztrácí a vyprávěný příběh rozmělňuje.

V knize najdete nejen úvahy o kompozici, ale i o světle, úhlu záběru, hloubce ostrosti a dalších stavebních kamenech fotografií a především o tom, jak všechny tyto prvky použít k tvorbě působivých fotografií, které přesvědčivě sdělují naše vize.

Autor se zabývá tím, jak vystihnout ducha lidí, míst i kultur, kdekoliv na naší planetě. Jak komunikovat s lidmi, překonávat jazykové bariéry a respektovat jejich odlišný způsob života. Stejně působivé snímky však můžeme udělat i v okolí našeho domova, jen je třeba otevřít oči a srdce a dívat se na „obyčejné věci“ kolem nás nově a kreativně a psát své vizuální básně, tedy fotografie.

Co říci závěrem? Pořídím-li si fotoaparát, nestávám se automaticky fotografem, ale jen majitelem fotoaparátu. A pokud lidé při pohledu na mé fotky řeknou: „Jakým foťákem jsi fotil?“ Pak je to špatně. Když řeknou: „Ty máš asi dobrý foťák!“. Taky špatně. Až když řeknou: „To je nádherná fotka!“ nebo „Skvělá atmosféra!“ či „Báječně vystižený moment!“, pak se teprve stávám fotografem.


design linadevitka.cz

foto do interiéru, blog, fotokurzy - vitkloucek@seznam.cz